Rady a tipy

Slaňování s kyblíkem: Ideální jištění pro začátečníky?

Slaňování s kyblíkem: Ideální jištění pro začátečníky?

Chcete začít se slaňováním a nevíte, u jaké metody jištění začít? Slaňování s kyblíkem je velmi jednoduchá metoda, která vás připraví na další varianty jistítek. Naučíte se díky tomu pár základních pohybů, které vám potom pomohou i v případě jiných pomůcek. Proto byste měli začít u tohoto typu a potom se přesunout na jiné. Z dalších pomůcek si můžete vybírat:

  • blokanty a šplhadla,
  • slaňovací osmy,
  • poloautomatická jistítka,
  • brzy,
  • kladky.

Jak postupovat při slaňování

Všechny základní pohyby (založení lana, povolování, dobírání a spouštění) jsou u dalších jisticích pomůcek prakticky stejné jako zde. Právě proto je slaňování k kyblíkem skvělou možností, kde začít. Jestli budete v budoucnosti používat poloautomatická jistítka, budete potřebovat jen pár pohybů navíc. Příliš se od sebe ale lišit nebudou. Podívejme se, co dělat s kyblíkem.

Brzdící rukaPalec vždy musí mířit na kyblík.
PovolováníBrzdící ruka je stále na laně pod kyblíkem.
DobíráníBrzdící rukou pohybujte jemně nahoru a dopředu.
SpouštěníOběma rukama držte lano pod kyblíkem.
slaňování ze skály

Na tohle si dávejte pozor při slaňování

Před slaňováním si musíte pečlivě připravit a zkontrolovat materiál. Nejen samotný kyblík, ale také lano a další pomůcky. Pevný a odolný provaz je naprostý základ. A vždy se ujistěte, že není nikde poškozený. Jeden konec provazu připevněte k popruhu nebo postroji a druhý konec ke kyblíku. Všechno musí být pevné, protože bezpečnost je u této aktivity naprosto klíčová.

Při výstupu i sestupu buďte velmi opatrní a postupujte pomalu. Při sestupu držte brzdící ruku pod kyblíkem velmi pevně. Nikdy nechoďte na skály sami, ale jen ve skupině. Nezapomínejte po celou dobu velmi dobře komunikovat s ostatními. Všichni musí vědět, co zrovna děláte a jak budete postupovat dál. A nezapomeňte se vždy učit od zkušených lidí, kteří přesně ví, co dělají.

Ohodnoťte tento příspěvek