Ostatní

Treking: 7 důvodů, proč je tak populární

Treking: 7 důvodů, proč je tak populární

Víte, co spojuje dobrodruhy, přírodní nadšence a milovníky trekingu? Je to onen pocit svobody, adrenalinu i naprostého splynutí s přírodou. Treking ale přináší výhod mnohem víc. Tak si je pojďme představit.

Trekování je skvělým způsobem, jak prozkoumávat a objevovat krásy přírody. Jedná se o delší vycházky či túry, které mohou trvat i několik dní. Zpravidla se jedná o vycházky do přírody, která může být velmi různorodá a zahrnovat různé druhy terénů od hor po lesy a pláně. Častokrát se může jednat i o vycházky několikadenní, které zahrnují přespání v přírodě. Buď ve stanu nebo pod širým nebem.

O kousek blíž k přírodě

Nejvíc zřejmá výhoda je splynutí s přírodou. Právě trávení volného času v přírodě vám dodá klid a harmonii, kterou v rušném velkoměstě těžko najdete. Trekování vás přiblíží k lesním bystřinám, málo frekventovaným stezkám i výhledům, které budou jen vaše.

Fyzická aktivita

Kromě psychické pohody vám treky dokáží velmi pomoci i s tou fyzickou stránkou. Trekování je skvělým způsobem, jak udržet kondici a zlepšit zdraví. Každý krok, každý kopec, každý sestup posiluje vaše svaly. A to všechno se počítá.

Čerstvý vzduch

Být venku na čerstvém vzduchu vám pomůže utřídit myšlenky. Na chvíli zastavit a zpomalit. Načerpáte ale také dávku vitamínu D, po kterém vám najednou bude i mnohem lépe na duši.

Zážitky a dobrodružství

Přestože byste každou svou cestu měli plánovat, čekají vás na výšlapu nečekaná dobrodružství, na která budete dlouho vzpomínat. To, kolik nádherných nových míst objevíte, totiž vždycky naplánovat nejde. A pak jsou tady i ty ostatní zážitky. Když třeba věci podle plánu nejdou, když budete muset improvizovat, nebo když na cestě za putováním potkáte zajímavé lidi, které vám toho mají tolik co říct.

Sociální vztahy a bubliny

Ano, právě potkávání lidí nebo obecně spojování lidí se stejnou vášní v trekingu, může být jednou z velkých výhod. Putujte sami nebo ve dvojici, jak vám to vyhovuje. Můžete posílit vztahy s kamarády, rodinou nebo známými. Co jiného může vytvořit silnější pouto mezi lidmi než právě trek? Sdílení táborových ohňů a výhledů z vrcholů hor vám přinese spoustu zážitků, a ještě něco navíc.

TIP: Trekování je také skvělou rodinnou aktivitou. S dětmi začínejte pozvolna, postupně přidávejte podle chuti a nálady. Jen nezapomeňte na kvalitní výbavu, zejména trekové boty pro děti. A další nachozené kilometry na sebe nenechají dlouho čekat.

Správný well-being

Procházka v přírodě uvolňuje stres a uklidňuje mysl. Po jedné takové vycházce budete mít zaručeně lepší náladu. Není na škodu si naordinovat trek pokaždé, když vám trochu klesne hladina štěstí v krvi. Uvidíte, že stačí málo a budete ji mít zpátky.

Finanční stránka

Trekování je pro každého i co se týče financí. Nemusí být totiž vůbec drahé. Existují různé úrovně treku a vy si můžete vybrat takovou, která vyhovuje vašemu rozpočtu. Důležitá je počáteční investice do výbavy, zejména kvalitních bot. O to důležitější je výběr v případě, že se chystáte vyrazit v zimních měsících. To pak potřebujete speciální zimní výbavu – třeba zimní boty Jack Wolfskin v obchodě Sportano. Všechno ostatní si ale můžete přizpůsobit budgetu a investovat jen tak moc, jak vám to dovolí.

Sponzorovaný článek partnera

Ohodnoťte tento příspěvek