Tipy na výlety

Zámek Sychrov

Zámek Sychrov

Sotva za Turnovem (směrem na Liberec) vyjedete z tunelu, vyloupne se před vámi malé, nenápadné vlakové nádraží. Jen málokdo by řekl, že se octl v místě, které ukrývá skutečný klenot, jednu z nejhezčích památek Českého ráje – Zámek Sychrov. Ten je skryt za kopcem přesně 1,5 kilometru od nádraží.

Sychrov
Sychrov

Proč navštívit zámek Sychrov

Státní zámek Sychrov najdete asi 6 kilometrů za Turnovem a 16 kilometrů od Liberce. Zničeho nic se před vámi vyloupne kousek za obcí asi jen 100 metrů od autobusové zastávky, v místě, kudy rovněž prochází hned několik cyklistických stezek. Zámek vás okouzlí již od prvního pohledu. Najednou se totiž octnete na území Francie, byť jste ve skutečnosti stále ještě v Českém ráji. Jde o krásné místo plné romantiky a příjemného klidu.

Zajímavosti zámku Sychrov

Státní zámek Sychrov vznikl v místě dřívější tvrze, která zde stála již v 15. století. Zámek měl původně barokní tvář, dnes se však může chlubí svou novogotickou podobou. Sychrov byl po řadu let rezidenčním sídlem francouzského rodu Rohanů, kteří se o něj vzorně starali a zvelebovali jej. Do dnešních dnů jsou zdejší pokoje zařízeny původním nábytkem, obrazy a dalšími doplňky. Jeho chloubou je bohatá řezbářská výzdoba i obrazová galerie s tou největší sbírkou francouzského portrétního umění ve střední Evropě. Jako jediný zámek v České republice má i klasické královské apartmá, které tu bylo připraveno pro ty nejvýznamnější hosty. Zpřístupněn po celý rok, a to ve značném rozsahu, takže si zde můžete vytvořit dokonalou představu, jak se žilo v druhé polovině 19. století na venkovském sídle bohaté šlechtické rodiny. Na své si zde přijdou dospělí i děti.

zámek Sychrov
zámek Sychrov

Kouzelný anglický park

Zámek se však může pochlubit nejen krásnými interiéry, ale i exteriéry. Ohromnou chloubou Sychrova je krásný 26 hektarový park rozkládající se na konci náhorní planiny strmě se svažující do údolí říčky Mohelky. Zahrada okolo zámku má poměrně hlubokou historii, začala se totiž budovat již v 18. století. Park je vytvořen v půdorysu, který má tvar husí nožky. Jeho součástí jsou nejen vzácné dřeviny, ale i léčivé květiny a rostliny. Průhled ze zámku je kupříkladu zakončen pohledem na klasicistní oranžérii, v níž se dnes nachází příjemná romantická kavárna. Po pravé straně zámku se nachází příjezdová alej lemovaná dubovou alejí, na kterou navazuje lipová alej. Levá strana pak prochází okolo romantické zříceniny z poloviny 19. století známé jako Arthurův hrad, odkud  je krásný pohled do mohelského údolí.

Sychrov, ráj filmařů

Krása místa okouzlila i filmaře, kteří jej s velkou oblibou zasazují do děje svých filmů i pohádek. Vznikla zde kupříkladu Zlatovláska, Strašidlo cantervillské, Radúz a Mahulena, Kočičí princ, Nesmrtelná teta, Tmavomodrý svět, Nejkrásnější hádanka nebo třeba Tři mušketýři.

interiéry na zámku Sychrov
interiéry na zámku Sychrov

Prohlídkové okruhy

Zámek Sychrov nabízí celkem 10 rozličných prohlídek. Základní jsou však tři. První se věnuje novogotickému klenotu Rohanů. Druhá, zvaná Zlatý poklad, se věnuje uměleckým předmětům z drahých kovů. A ta třetí, umožňuje prohlédnout si celý areál zámku, jeho nádvoří a sklepení pod jižním a východním křídlem. Zbývající prohlídky jsou pak zaměřeny především na děti. Jde o prohlídky s princeznou, různé noční prohlídky, prohlídky se Zlatovláskou a prohlídky, v jejichž rámci můžete nahlédnout do dětských pokojíčků zdejších malých princezen. Zcela jedinečnou expozicí je výstava zvaná Technopolis, která se zaměřuje na vynálezy a vynálezce z 19.a 20. století. Součástí této expozice je i hra, která je umístěna v zámeckém parku.

zámek Sychrov nedaleko Turnova
zámek Sychrov nedaleko Turnova

Sokolnictví na zámku Sychrov

Zajímavou atrakcí zámku je i možnost shlédnout historické sokolnické ukázky s dravými ptáky. V romantickém prostředí anglického zámeckého parku zámku Sychrov si můžete vychutnat jedinečnou atmosféru spojenou s přelety a kroužením našich i cizokrajných dravých ptáků. Vidět zde můžete káňata, sokoly, orly, krkavce i sovy. Sokolnické ukázky probíhají od dubna do konce září. V roce 2018 tedy: 8. a 22. 4.; 13. a 20. 5., 10. a 24. 6. a 9. a 23. 9. Během letních prázdnin se pak ukázky konají každou neděli. Prohlídky začínají v 10, 13 a 15 hodin. Pozor však, vše se odvíjí od počasí!

Otevírací doba:

  • Leden až březen je zde otevřeno každý den od 10 do 14 hodin.
  • V dubnu má zámek otevřeno každý den od 9 do 15.30.
  • Od května do konce srpna je zámek zpřístupněn od pondělí do neděle v době od 9 do 16.30.
  • V září a říjnu je tu otevřeno od pondělí do neděle od 9 do 15.30.
  • V listopadu a prosinci je zámek otevřen každý den od 10 do 14 hodin.

Vstupné:

  • Plné vstupné činí 180 korun.
  • Zvýhodněné vstupné pak 110 korun.
  • Rodinné vstupné, které činí 490 korun, je pro 2 dospělé a maximálně pro 3 děti.
  • Vstup pro dítě do 15 let, studenty i seniory je 130 korun.
  • Areál si můžete prohlédnout za 30 korun, přičemž děti do 6 let tu mají vstup zdarma.
interiéry na zámku Sychrov
interiéry na zámku Sychrov

Pravidelné akce na zámku Sychrov

Na zámku Sychzrov se v průběhu roku koná celá řada kulturních akcí i koncertů. Každoročně se zde konají Velikonoční trhy, v červnu Dvořákův Turnov a Sychrov, v srpnu Skotské hry a v prosinci pak adventní trhy.

4/5 - (1 vote)