Nezařazené

Asistenční služby: Které využijete při cestování vlastním autem?

Asistenční služby: Které využijete při cestování vlastním autem?

Léto je za rohem, a tak je čas začít plánovat dovolenou. Pokud rádi vyrážíte svým vozem, tak pro vás máme několik rad ohledně asistenčních služeb a pojištění vozidla. Cestování vlastním autem přináší obrovskou svobodu, ale také zodpovědnost. Když si sjednáte správné pojištění, můžete se spolehnout na to, že vám pojišťovna v případě nouze poskytne pomoc.

Povinné ručení: Základ, bez kterého se neobejdete

Hlavním pojištěním, které musí být sjednáno na každé vozidlo, je povinné ručení, které neplatí pouze na území České republiky. Pokud plánujete vycestovat do zahraničí, ve většině evropských států můžete svoji zelenou kartu rovněž využít – přímo na ní je uvedený seznam zemí, na které se povinné ručení vztahuje.

Součástí povinného ručení mohou být i asistenční služby. Zde už záleží na konkrétní nabídce dané pojišťovny. Zpravidla se však jedná pouze o nízké finanční plnění a základní služby. Pokud chcete cestovat v klidu, určitě se vyplatí si připlatit za zvláštní cestovní pojištění.

Co má vliv na cenu povinného ručení?

Povinné ručení musí všichni provozovatelé vozidel platit každý rok, a proto se vyplatí si najít tu nejvýhodnější nabídku. Finální cena pojistky na auto se přitom může velmi lišit případ od případu, a to na základě několika faktorů. 

V první řadě se cena odvíjí od samotné pojišťovny – každá totiž nabízí jiné cenové podmínky. Dalším důležitým faktorem je váš vůz. Záleží na značce a konkrétním modelu, stejně jako na objemu motoru, roku výroby a dalších parametrech. Zkrátka čím bezpečnější auto máte, tím méně byste měli za povinné ručení platit.

O ceně také rozhoduje váš věk a případné předchozí nehody. Pokud jste žádnou nezavinili, tak se vám za to sčítají bonusy, které snižují celkové pojistné. Pojistka se zlevňuje také s přibývajícím věkem. Nejméně budete platit zhruba okolo čtyřicítky, poté už se zase cena navyšuje kvůli možným zdravotním komplikacím.

Havarijní pojištění platí i v zahraničí

Možná nevíte, že pokud máte sjednané havarijní pojištění v České republice, tak vám bude platit i za hranicemi. Určitě se ale podívejte do svých smluvních podmínek. Některé pojistky platí na území celé Evropy, zatímco jiné jen na území Evropské unie.

Pokud máte sjednané havarijní pojištění na období celého roku, za výhody, které byste na dovolené mohli využít, nic připlácet nebudete. Dejte si ale pozor, abyste za havarijní pojištění zbytečně nepřepláceli. Když vaše auto stárne, tak klesá i jeho hodnota. Snižovat by se proto měla i cena pojistky.

Cestovní pojištění

Pojistit se pro případ léčebných výloh je dnes při cestování už skoro samozřejmostí. Jak se ale připojistit v případě, že cestujeme vlastním vozem?

Pokud nechcete riskovat, že by vám porucha vašeho automobilu zkazila dovolenou, zvažte připojištění náhradního vozidla. V případě, že bude váš vůz nepojízdný, vám pojišťovna poskytne náhradní automobil. Ten pak můžete využívat po dobu určenou ve smlouvě.

Další možností rozšíření je pojištění zavazadel. V tomto případě se jedná o situace, kdy by vaše věci zničila živelná pohroma či autonehoda. Také jste chráněni proti krádeži, a to i kdyby vám bylo něco odcizeno ze střešního boxu.

Technická asistence

Pojištěním, které můžeme pro cesty do zahraničí doporučit jako takový základ, je bezpochyby připojištění technické asistence. Pokud se vám porouchá auto, pojišťovna vám pomůže zajistit odtah a potřebný servis. Obě tyto položky se mohou v zahraničí značně prodražit, proto je lepší mít tyto výdaje pokryté.

Šíři služeb zahrnutých v povinném ručení a případně také havarijním pojištění si zkontrolujte ještě před cestou. Někdy se v něm skrývají různé možnosti asistence jak pro území České republiky, tak i mimo ni. Vyhnete se tak zbytečným výdajům za další služby, které byste v případě nouze museli využít.