Rady a tipy

Vše, co potřebujete vědět o Goretexu

Vše, co potřebujete vědět o Goretexu

Pokud se jen trošku zajímáte o outdoorové aktivity, určitě jste už o Goretexu slyšeli. Co to je a proč by vás měla výbava právě z tohoto materiálu zajímat?

Co je Gore-tex

Gore-tex je tenká membrána z expandovaného polytetrafluoretylenu (ePTFE) neboli teflonu. Skládá se ze speciálních pórů. Podle výrobce těchto pórů obsahuje membrána 1,4 miliardy na centimetr čtvereční. Tyto póry materiálu poskytují současně voděodolnost, protože jsou až 20 000x menší než kapka vody. Takže jimi žádná vlhkost dovnitř nepronikne.

Ptáte se, co prodyšnost? Póry umožňují odpařování potu díky tomu, že jsou 700x menší než molekula páry, takže ani o tu se bát nemusíte. Pot se přes Gore-tex odpařuje s maximální účinností.

K čemu je outdoorové oblečení z Goretexu vhodné?

Goretexové oblečení má tři primární vlastnosti.

Je nepromokavé, větruvzdorné a současně prodyšné. Proto se skvěle hodí na zimní výlety a túry i jakékoliv další outdoorové aktivity, včetně například lyží, běžek či snowboardu. S Goretexem se můžete na několikadenní túru vydat i v zimě. Zvlášť, pokud si zabalíte ultralehkou náhradní sadu této výbavy.

Jeho nevýhodou je, že většinou příliš nezahřeje. Je tak vhodné primárně jako vrchní vrstva. V zimě byste však neměli zapomenout ani na kvalitní termoprádlo a dostatek vrstev podle aktuálního počasí a plánů.

Co by vám z Gore-texu určitě nemělo chybět?

Pokud často vyrážíte na cesty do přírody nehledě na počasí, určitě by vám neměla chybět dámská či pánská nepromokavá bunda. Ta z Goretexu vás skutečně ochrání i před prudkou průtrží mračen, stejně jako před prudkým větrem.

Pokud si k tomu pořídíte ještě goretexové rukavice a trekové boty, získáte odolnost proti všemu možnému nečasu.

Údržba Goretexové výbavy

Outdoorové oblečení s goretexovou membránou je velmi kvalitní a přežije leccos, přesto byste neměli zanedbat základní údržbu.

Někdo tvrdí, že se Gore-tex nepere, to je však rozšířený omyl. Prát můžete až 6x ročně na 30 stupňů. Po dvou až třech vypráních je vhodné aplikovat impregnaci, aby nedocházelo ke snížení voděvzdornosti. Důležité je také tepelné fixování, které můžete provádět v sušičce nebo žehličkou přes kus jiné látky.

Pokud se věnujete pravidelně outdoorovým aktivitám nebo to v dohledné době plánujete, goretexová výbava by vám v šatníku rozhodně neměla chybět!

Ohodnoťte tento příspěvek