Rady a tipy

Chraňte své oděvy a obuv nanoimpregnací

Chraňte své oděvy a obuv nanoimpregnací

Trávíte hodně času v přírodě? A to i za nepříznivého počasí? Pak si zřejmě dáváte záležet na tom, abyste se správně oblékli. V první řadě se snažíte neprochladnout a nepromoknout. 
K tomu samozřejmě slouží speciální nepromokavé oděvy. Nejenom však ony. Víte, že za pomocí speciální technologie můžete prakticky z kteréhokoliv outdoorového oděvu učinit nepromokavý? Vítejte ve světě až zázračné nanotechnologie.

Impregnace nejenom na dřevo

Tajemstvím nepromokavosti je impregnace. S tímto pojmem jste se zřejmě setkali v souvislosti s úpravou dřeva. U dřevěných fasád a plotů je impregnací zamýšlen prvotní tzv. ochranný nátěr, který má zabránit pronikání vlhkosti do dřeva. Víte však, že impregnovat je možné i oděvy a obuv? Jednoduše na ně aplikujete speciální a k tomu určený prostředek, a z promokavého materiálu, ve kterém byste promokli až na kost, se stane nepromokavý, ve kterém budete v suchu jako u kamen. Nevěříte? 

Impregnace na outdorové oblečení 

Větru a dešti sice stále poručit nedokážeme, zabránit tomu, aby nás živly smáčely až na kůži, ovšem už ano. Poděkovat za to můžeme vědě. Konkrétně nanotechnologii, tedy oboru, který se zabývá využíváním technologií v opravdu malém měřítku. Právě ty totiž za tímto speciálním prostředkem, který je speciálně vyvinut pro outdoorové oblečení, ale slouží i k prodloužení životnosti již nepromokavých materiálů, stojí.  

Využití nanoimpregace 

Ošetřit nanoimpregnací můžete prakticky veškeré outdoorové oblečení, ať již se jedná o bundy, větrovky, kabáty, čepice, rukavice, ale i tzv. membránové struktury, jako jsou Gore-Tex a Softshell, u kterých zase tato jedinečná technologie obnovuje jejich původní funkci, čímž prodlužuje jejich životnost. Buďme však konkrétní. 

Impregnace na bundách

Impregnace na bundu například vašemu oděvu propůjčí jedinečné hydrofobní vlastnosti. Právě ty vás ochrání před promočením a prosáknutím. Voda a vlhkost se nejenže nedostanou k vašim útrobám, ale neproniknou ani do oděvu samotného, na kterém, aniž by byla změněna prodyšnost daného materiálu, nebudou mít šanci ulpět nečistoty ani skvrny. Z vaší bundy se tedy jinými slovy nestane hermeticky uzavřená pláštěnka. Výsledný efekt je přitom dlouhodobý a nenaruší se ani praním v pračce.  


Hiker hiking with backpack looking at waterfall in park in beautiful summer nature landscape. Portrait of male adult back standing outdoor.

Nanoimpregnací proti UV záření

Tímto ovšem přednosti nanoimpregnace na outdoorové oblečení zdaleka nekončí. Oděv ošetřený tímto prostředkem vás ochrání i před škodlivými účinky slunečního záření. Na vašem oblečení funguje jako účinný krém s vysokým UV faktorem. Samotný prostředek je přitom po všech stránkách šetrný, a to nejenom ve vztahu k ošetřovanému materiálu, ale i k životnímu prostředí a v neposlední řadě i k vašemu nosu. Neobsahuje totiž žádné agresivní látky, takže při samotné aplikaci ji vůbec neucítíte.

Ohodnoťte tento příspěvek