Rady a tipy

Jaké existují druhy lezení v České republice

Jaké existují druhy lezení v České republice

lezení na umělé stěně

Když mi někdo říká, že jeho koníčkem je lezení, tak netuším, zdali je vyznavačem pískovců, vysokých hor nebo leze „jen“ na umělé stěně. Lezení se dělí na mnoho typů a každý má svá specifika. Pojďme se podívat na ty hlavní, které lze provozovat v ČR.

Lezení na umělé stěně

Umělou stěnu, neboli umělku, pravděpodobně vyzkoušeli všichni lezci. Jedná se o členité stěny, které jsou pokryty chyty a umožňují volbu různých obtížností. Umělé stěny se nachází ve většině krajských měst a slouží nejen jako odrazový můstek pro začátečníky, ale jsou také určeny k tréninku za špatného počasí.

bouldering
bouldering

Bouldering

Název bouldrování pochází z překladu anglického slova balvan. A jde v podstatě o lezení na velkých balvanech a skalkách, při kterém není nutné žádné jištění. Lezec se obvykle dostává do výšky maximálně několika metrů a pro případ pádu se používají bouldermatky, které brání vážnějším úrazům

Pískovcové lezení

Tento druh je v České republice velmi oblíben zejména pro svou jedinečnou atmosféru a historie pískovcového lezení u nás sahá do 19. století. Lezení písků je specifické zejména v jištění, jelikož není možné použít vklíněnce ani friendy, a lezec tak může využít výhradně jistící pomůcky textilního charakteru.

Volné lezení

Typ lezení, při kterém lezec pro postup vzhůru využívá jen povrch skály a jištění je zde jen pro případ pádu. Oproti pískovcům je při jištění možné použít technické pomůcky jako jsou vklíněnce a friendy. Standardní výbavou by při volném lezení mělo být magnesium, lano, horolezecký úvazek, helma a dostatek karabin a jistících pomůcek.

lezení ledů
lezení ledů

Lezení ledů

Oproti předchozím typům je lezení ledů poměrně specifické a vyžaduje více zkušeností a odlišené vybavení. Ve výbavě by vám krom horolezecké výbavy neměli chybět lezecké cepíny, mačky či šrouby do ledu. Dříve se dalo v Čechách lézt jen na několika místech, ale v posledních letech vznikají různé umělé ledové stěny.

Ohodnoťte tento příspěvek