Tipy na výlety

Lesní království Dolního Dvora a výlety z něj

Lesní království Dolního Dvora a výlety z něj

Dolní Dvůr je malebná horská vesnička vsazená do úpatí Krkonoš. Rozkládá se v nadmořské výšce 641 m n. m. severovýchodně od města Vrchlabí a svou polohou spadá do ochranného pásma Krkonošského národního parku. Lze se odtud vydat na túry po krkonošských hřebenech nebo si jen tak zajít do lesa. Anebo se vypravit na výlet. Třeba do Pece pod Sněžkou nebo do Špindlerova Mlýna.

Malé Labe
Malé Labe

Dolní Dvůr je spíše uskupení několika horských chat, budov a stavení – se svými cca 250 obyvateli se jedná o opravdu malou vesničku. Atmosféru klidu a pohody tu dokreslují husté lesy a slunné louky, ve stráních posazené roubenky, potoky Klínový a Kotelský vlévající se do Malého Labe, anebo libá melodie zvonkohry umístěné ve zdejším kostele sv. Jakuba.

Cesta k chatě Hanapetr
Cesta k chatě Hanapetr

Milovníci pěší turistiky se odtud vydávají na nejednu túru. Na výběr jsou tu trasy podle náročnosti – vhodné pro rodiny s dětmi, seniory nebo pro zdatné turisty. Dostat se odtud můžete třeba do Špindlerova Mlýna, do Pece pod Sněžkou anebo rovnou na Sněžku. Na své si přijdou i cykloturisté. Okolí Dolního Dvora je protkáno asfaltovými cestičkami stejně jako těmi prašnými.

Vyznavače zimních sportů tu přivítají 2 skiareály nebo trasy pro běžkaře. A kdo by chtěl strávit dovolenou ve stylu filmové expedice Apalucha (S tebou mě baví svět), má zde možnost. Natáčela se totiž právě v okolí Dolního Dvora.

Výlety z Dolního Dvora

Pěšky, na kole či autem se z Dolního Dvora pohodlně dopravíte do Špindlerova Mlýna. Cestou se můžete zastavit u Labské přehrady, rozkládající se na jižním okraji tohoto města a zakusit některé z adrenalinových sportů, které se tu pořádají – přemosťování, slaňování či lezení po přehradní hrázi.

Labská přehrada
Labská přehrada

Jedno z nejznámějších horských středisek naší republiky, Špindlerův Mlýn, skýtá nejeden příjemný turistický zážitek. V letních měsících je možné využít lanovku na Pláně nebo Medvědín a odtud se vydat na hřebenové túry. Anebo si užít zábavu méně fyzicky náročnou – pobyt v Aquaparku Špindlerův Mlýn.

Druhým výletním místem, které se návštěvníkům Dolního Dvora vysloveně nabízí, je historické město Vrchlabí. Máte-li zájem o jeho památky, domluvte si v Info centru soukromou prohlídku s průvodcem. Ten vám zpřístupní i prostory, do kterých se běžný turista sám nedostane. Při poznávacím okruhu Vrchlabím navštívíte renesanční zámek původně obklopený vodním příkopem a shlédnete nejvzácnější exponát – kachlová kamna s rokem 1545 uvedeným na kachlích s biblickými motivy.

Zámek Vrchlabí
Zámek Vrchlabí

Zámek Vrchlabí obklopuje přírodní park s jezírkem. Parkem můžete projít kolem dřevěného visutého mostu až k zámecké hrobce v novogotickém slohu. Zavítat máte možnost i do chrámu sv. Vavřince a odtud vystoupat na kostelní věž, odkud budete mít město jako na dlani.

Toužíte-li po aktivně strávené dovolené, ideálním startovacím bodem vaší výpravy se tak může stát právě Dolní dvůr.

Ohodnoťte tento příspěvek