Rady a tipy

Hlavní zásady při výběru horského kola

Hlavní zásady při výběru horského kola

Jak správně vybrat kolo?

Hlavní cyklistická sezóna je sice již téměř na konci, ale pokud plánujete koupi nového kola, tak nyní je ten pravý čas. Většina obchodů se již připravuje na sezónu 2015 a modely z letošní sezóny vyprodává se značnými slevami. Výběr již zřejmě nebude tak široký jako na jaře, ale pokud jste neměli zálusk na nějaký konkrétní typ, tak můžete pořídit horské kolo s dobrým poměrem ceny a vybavení.

jezdit se dá i v zimě :)
jezdit se dá i v zimě :)

Nejprve si zkuste určit cenový strop. Pokud to bude vaše úplně první kolo, tak nezapomeňte připočíst i finance na pořízení dalších cyklistických potřeb, jako jsou například nášlapné pedály, tretry či cyklistické brašny. Pro běžného cyklistu, který najezdí ročně mezi 3 až 5 tisíci kilometry, je optimální investovat alespoň 18 000 Kč. Za tuto cenu již v posezónních výprodejích seženete kolo se vzduchovou vidlicí, kvalitními hydraulickými brzdami a dobrým osazením.

V poslední době jsou ve velké míře propagována kola s průměrem 29 či 27,5 palců. Pokud se však chcete pohybovat v cenové hladině kolem 20 000 Kč, tak by jste se měli zaměřit spíše na klasický průměr 26″. Za stejnou cenu totiž u dvaceti šesti palcových kol dostanete kvalitnější vidlici či osazení. Tato velikost má také nespornou výhodu v tom, že se stále jedná o nejrozšířenější průměr kol, takže novou duši či pláště na kolo seženete v podstatě všude.

detail brzdového kotouče
detail brzdového kotouče

Rám kola by jste si měli koupit přesně na vaši velikost. Nemá cenu kupovat menší čí větší rám za cenu ušetření. Cyklistika pro vás pak nebude zážitkem a pravděpodobně dříve či později stejně investujete do správné velikosti. Ve specializovaných obchodech by Vám měli umožnit vyzkoušení (nejlépe i s krátkým projetím) několika velikostí rámů od různých výrobců.

Snažte se vybírat jen kola se vzduchovou vidlicí. Oproti levnějším pružinovým typům vidlice má výhodu v tom, že tlak ve vidlici můžete upravit speciální pumpičkou přesně na vaši váhu či styl ježdění. Vzduchová vidlice mívá také plynulejší chod a nižší váhu.

detail přesmykače (Shimano XT)
detail přesmykače (Shimano XT)

Řadu osazení, tedy přesmykač, přehazovačka, kliky, …) volte alespoň Deore (Shimano) nebo X.5 (Sram). U nižších řad je použit horší materiál a jejich životnost je menší.

Koneckonců to, jaké horské kolo vyberete a jakými doplňky a potřebami na kolo jej dovybavíte, bude záviset na aktuální nabídce obchodů. Vždy by vám ale personál měl být schopen podat kvalitní informace a být při vašem výběru trpělivý.

Ohodnoťte tento příspěvek