Kvalitní karimatka je nezbytnou součástí každé výbavy pro pobyt v přírodě. Díky ní se na tvrdé zemi spí pohodlně. Od klasické matrace se liší karimatka tím, že nezabere mnoho místa a je jednoduše přenosná. Je tak ideální právě na výlety a dovolené. Také však občas tápete v nabídce karimatek a přemýšlíte jaká karimatka by byla vhodná právě pro Vaše použití? V dnešním článku se podrobněji podíváme na tři hlavní typy a shrneme jejich klady i zápory.
1) pěnové karimatky
Jejich obliba klesá, ale z trhu zřejmě nikdy nezmizí. Jejich hlavní výhody jsou: nízká cena, velmi nízká váha (často okolo 500 g) a hlavně nezničitelnost. Vydrží i hrubé zacházení, propíchnutí od trnů, bodláčí. Maximálně se potrhá, ale slouží dál. Jde používat i poškozená, dá se položit na ostré kameny. Naproti tomu má tento typ karimatek i své nevýhody, jakou je jejich značná neskladnost a nízké pohodlí (tloušťka se pohybuje od 1-2 cm). Další nevýhodou je relativně špatný tepelný odpor. Pokud však jedete na delší trek do míst, kde proražená karimatka může být problémem, pěnové karimatky jsou jasnou volbou. Dají se připevnit z boku na batoh, což je velmi neskladné, ale také se dá stočit dovnitř batohu a vybavení naskládat do jejího středu. Velmi dobrou volbou mezi pěnovými karimatkami je Therm-a-rest Z-lite Sol, která se dá složit do hranolu, váží 440 g a má tepelný odpor 2,6.
2) samonafukovací karimatky
Aktuálně jednoznačně nejrozšířenější typ karimatek. Jedná se o polyesterový potah, který je uvnitř naplněn pěnou, jež se nafoukne nejčastěji na výšku 3,8 cm. Výhodou je relativně dobrá sbalitelnost, dobrý tepelný odpor a vysoké pohodlí při spaní. To je dáno i širokým výběrem tloušťky karimatky od 2,5 cm do 7 cm. Nejběžnější výška je 3,8 cm, která je kompromisem mezi váhou, sbalitelností, pohodlím, tepelným komfortem a cenou. Nevýhodou je možnost propíchnutí karimatky o trn, ostrou hranu nebo kamen. V případě, že karimatka uchází, je výrazně snížen komfort spaní, ale stále spáč leží na vrstvě pěny, která vyrovnání menší hrboly a částečně izoluje. Při výběru samonafukovaček doporučujeme určitou obezřetnost, protože zejména u levnějších typů bývá problém s ucházením a to buď ventilkem, nebo i celou plochou. Můžeme doporučit karimatky Therm-a-rest, které mají doživotní záruku na výrobní vady. Jsou vhodné v závislosti na zvoleném typu na letní kempování, celoroční stanování i zimní stanování na sněhu.
3) nafukovací karimatky
Jsou zajímavé svou vynikající sbalitelností a velice nízkou hmotností (od 350 g). Tloušťka se zpravidla pohybuje okolo 6 cm a proto mají některé konstrukce dobrý komfort na spaní. Dříve také býval problém s tzv. studenými spoji. Aktuálně oba tyto problémy vyřešil Therm-a-rest, který díky vloženým odrazným fóliím a redukcí studených spojů dosahuje i zajímavé tepelné odpory. Nevýhodou je vyšší cena a opět možnost propíchnutí.
zdroj úvodní fotografie: http://www.outdoorgearlab.com (autor: Max Neale)