Nezařazené

Komfortní, funkční a moderní – co si obléci na outdoorový výlet?

Komfortní, funkční a moderní – co si obléci na outdoorový výlet?

Chystáte se na outdoorový výlet? No výborně a máte co na sebe? Oblečení je velmi důležité, protože může ovlivnit celkový dojem z toho, jestli se výlet vydařil. Základním předpokladem pro správné outdoorové oblečení je jeho funkčnost a pohodlí. Ani jedna z těchto vlastností však nevylučuje fakt, že vám outdoorový outfit může také slušet.

Proč je důležité mít funkční oblečení?

Při outdoorových aktivitách je potřeba počítat s více variantami toho, jaké počasí může nastat a jak se na výletě budete cítit. Venku vám může být zima, teplo, může být větrno nebo může pršet, při námaze se budete potit a tak dále.  Nic z toho ještě neznamená, že byste se měli vašich plánů na výlet vzdát. Dokonalé počasí totiž neexistuje, je jen dokonalé oblečení. Naštěstí dámská i pánská móda nabízí vše proto, aby vám v šatníku na různé výlety a outdoorové aktivity nic nechybělo. V článku si řekneme s čím venku počítat a proč je důležité oblečení správně vrstvit.

Správně vybrané outdoorové oblečení a vybavení zajistí, že:

– na výletě se budete cítit jistě a komfortně, což se podepíše na vašem celkovém naladění,

– nebude vám zima a ani se nebudete přehřívat,

– nepřekvapí vás puchýř na noze (důležitý je i správný výběr kvalitních bot),

– užijete si dokonalou volnost pohybu,

– nezaskočí vás vítr ani déšť,

– prostorný batoh budete moci naplnit vším, co na výletě můžete potřebovat.

Jak a proč vrstvit oblečení?

Dříve, než si řekneme, že také outdoorové dámské oblečení může být zároveň velmi slušivé, si vysvětlíme, proč je klíčové oblečení správně vrstvit. Outdoorové oblečení totiž nestačí jen správně vybrat. Je potřeba z těla odvést pot, udržet vaše tělo v teple a ochránit jej před vnějšími vlivy, jako je déšť a vítr. Postup vrstvení je proto následující.

První vrstvu tvoří funkční termoprádlo

První vrstva oblečení se přímo dotýká vašeho těla, a proto je první, která přijde do kontaktu s vaším potem. Funkční termoprádlo má schopnost odvést pot z těla a rychle uschnout, což zajistí vaši pohodu během výletu. Funkční termoprádlo můžete volit jak pro letní, tak pro zimní období.

Druhou vrstvu tvoří mikiny, svetry, trika

Druhá vrstva oblečení (v chladných měsících) má za úkol udržet vaše tělesné teplo. O to se postarají outdoorové svetry, mikiny a vesty. I toto oblečení by mělo odvádět pot z těla. Platí čím silnější druhá vrstva, tím lepší izolace.

Třetí vrstvu tvoří bundy, případně pláštěnky

Třetí vrstva outdoorového oblečení vás má podle pravidel vrstvení ochránit před povětrnostními vlivy, jako je vítr a déšť Oblečení, které tuto vrstvu tvoří, proto má být nepromokavé, vodě odolné i větruodolné. Nejčastější a nejoblíbenější volbou jsou různé softshellové bundy.

Jakou bundu pro outdoorové aktivity vybrat?

jakou bundu vybrat na výlet do hor? Tu, která splní všechny vaše nároky na pohodlné a funkční  outdoorové oblečení. Bunda je bezesporu nejdůležitějším kusem v šatníku každého outdoorového nadšence. Při jejím výběru si zpravidla stačí položit tyto dvě základní otázky:

– Jaké počasí bude při oné aktivitě převládat?

Tady nás hlavně bude zajímat, jestli je bunda, která se nám líbí, odolná vůči dešti, větru a zimě. Vybírat tedy budete nepromokavé bundy, bundy proti větru a zimní bundy, z nichž každá má svá specifika. Výhodou je, že řada bund tyto schopnosti v různé míře kombinuje. Je tedy možné sehnat bundu, která odolá dešti i větru a zároveň vás i zahřeje.

– O jakou outdoorovou aktivitu půjde?

Pokud vybíráte bundu podle vaši aktivity, nejspíš vám půjde o její skladnost a hmotnost. V případě, že vás čeká nenáročná turistika v kombinaci s proměnlivým počasím, je nejlepší volbou pohodlná, skladná a lehká bunda, kterou lze poskládat do malé kapsy ve vašem batohu. I tady je dobré dbát, aby bunda měla nepromokavou membránu a byla prodyšná. Víte, že prodyšnost bundy určuje hodnota RET? Platí, že čím nižší číslo, tím je bunda prodyšnější.