Nezařazené

Nejpohodlnější outfit na dlouhé túry

Nejpohodlnější outfit na dlouhé túry

Základním prvkem vybavení na delší túry je pohodlné oblečení. Jak by mělo vypadat a na co bychom neměli zapomenout?

Na turistiku patří outdoorové funkční oblečení 

V první řadě je nutné si uvědomit, že se vyplatí zaměřit se přímo na outdoorové oblečení. Vyrobeno je totiž ze speciálních materiálů a má žádoucí vlastnosti – je dobře prodyšné, odvádí pot, v zimě hřeje, ale v létě nadměrně nepřehřívá.

Konkrétní výběr oděvu i jeho složení je samozřejmě nutné přizpůsobit nejen ročnímu období, ale také počtu dní, které chceme venku strávit. Záleží totiž pochopitelně i na tom, zda se chystáme na odpolední výlet, případně nás čeká několik dní v náročnějších podmínkách.

V obou případech vám však pomůže tzv. princip vrstvy, někdy též nazývaný princip cibule. Oblékání a svlékání jednotlivých vrstev oděvu totiž cibuli skutečně připomíná.

Jak je to s vrstvením oblečení 

Základní vrstvu tak tvoří ta, která je přímo na těle, tedy termoprádlo. Hlavním účelem je odvádění tělesné vlhkosti. Materiál vybíráme s ohledem na roční období, v zimě určitě můžete dobře využít například merino vlnu. Ta má výhodu v tom, že je antibakteriální a neulpívají na ní nežádoucí pachy. Používají se i polyesterová vlákna. Ta jsou rychleschnoucí a odolná.

Do letních měsíců můžete použít tričko s nižší gramáží, a to cca 150 g/m², chladnější počasí vyžaduje gramáž více než 200 g/m². Navrstvit je můžete i dále dle potřeby, v chladnějších podmínkách lze obléct tričko s krátkým rukávem a na něj ještě dát i další triko s rukávem dlouhým. 

Termoprádlo má schopnost udržet tělo v suchu a v chladu, proto ho jednoznačně využijete i v létě. Důležité je především vybrat si ho ve vhodné velikosti. Aby totiž plnilo svou funkci, mělo by být dostatečně přiléhavé.

Druhou vrstvu bychom měli zvolit tak, aby měla optimální tepelně-izolační schopnosti. Žádné funkční oblečení totiž samo o sobě samozřejmě není hřejivé. Navíc podporuje i odvod potu od těla. Oblíbeným materiálem je v tomto případě fleece, vhodná je opět i merino vlna. Jde hlavně o roláky a mikiny.

Poslední třetí vrstva plní primárně funkci ochrany před dalšími vlivy počasí. Jde primárně o vítr. Proto tuto závěrečnou vrstvu tvoří softshellové bundy, používá se také goretex. Do třetí vrstvy tak patří i kalhoty.

Jak vybrat vhodnou obuv na turistiku

Samostatnou kapitolou je vhodná obuv. Ta se samozřejmě odvíjí od náročnosti terénu. Turistická obuv je základním předpokladem dobrého pohybu v terénu těžším. V základu se boty rozdělují podle tzv. délky komínu. Rozlišujeme tedy boty kotníčkové nebo nízké. Kotníkové boty se v tomto segmentu také dělí podle výšky dále na tzv. MID provedení (střední) nebo HIGH (vysoké).

Lze říci, že kotníkové boty najdou uplatnění hlavně ve skutečně náročném terénu, kde potřebujeme mít dobrou oporu nohy. Vyžaduje se proto stejně tak použití tužších podrážek i pevnějšího svrchního materiálu samotné boty.

Obuv musí plnit podobné nároky jako oblečení, to znamená, že by měla být lehká a prodyšná. V případě obutí je potřeba myslet i na to, že výběr správné velikosti nemusí být tak jednoduchý. Nohy vám mohou po celodenní námaze otéct, je tak zapotřebí vybrat velikost s ohledem na tuto skutečnost. Rezerva by měla činit přibližně 1 cm.

V případě, že se chystáte vyrazit na zpevněné cesty, postačí vám i tenisky. Využít můžete například slevový kód Footshop pro stylové tenisky za příznivé ceny. Answear sleva vám dá možnost si pořídit nejen módní obuv, ale také sluneční brýle a další užitečné doplňky, které vám na turistiku jednoznačně přijdou vhod. A kde najít slevy na všechny obchody pohodlně pohromadě? Vyzkoušejte agregátor slev na https://buykers.cz/.