Tipy na výlety

Na Opavsku jsou plánovány dvě nové rozhledny

Na Opavsku jsou plánovány dvě nové rozhledny

V horizontu pár let vyrostou na Opavsku pravděpodobně dvě nové rozhledny. To, kdy se tak přesně stane (a zdali vůbec) záleží zejména na získání dotací pro dané projekty. Ale místní věří, že se vše podaří, a rozhledny se stanou vyhledávanými turistickými cíli.

Rozhledna Kopřivná

Návrh rozhledny Kopřivná
Návrh rozhledny Kopřivná

První rozhlednou by měla být Kopřivná (prozatím se jedná o „pracovní“ název projektu), která bude stát na stejnojmenném vrcholu severozápadně od města Budišov nad Budišovkou. Mělo by se jednat o ocelovou čtvercovou rozhlednu, ze které bude se bude možné kochat výhledy na Jeseníky, Beskydy a masiv Kralického Sněžníku.

V tuto chvíli je vydáno stavební povolení a probíhá hledání polského partnera (mělo by se jednat o projekt přeshraniční spolupráce). Prozatím však nejsou známy přesné náklady na stavbu rozhledny Kopřivná, ale pokud vše půjde dle plánu, tak by vedení města rádo zažádalo v průběhu léta 2017 o dotaci.

Rozhledna u Stěbořic

Návrh rozhledny u Stěbořic
Návrh rozhledny u Stěbořic

Tato rozhledna je od té na Kopřivné vzdálena zhruba 20 km vzdušnou čarou. Vzniknout by měla nad obcí Stěbořice, konkrétně na vrcholu U Šibenice (377 m n. m.). Tento vrchol se nachází v polích mezi částmi Jamnice a Březová, a jedná se o nejvyšší bod v katastru obce. Historicky zde již stála pozorovací věž, která ovšem zanikla v 70. letech minulého století.

Kolem obce Stěbořice vznikala před 2. světovou válkou opevňovací linie, která ale bohužel nebyla dokončena. I přesto jsou zde ale patrné určité pozůstatky, na které by rozhledna měla odkazovat. Rozhledna by měla mít celkovou výšku 12 metrů (plošina ve výšce 9 metrů) a stát by měla kolem 2 milionů Kč. Z celkové částky chce obec uhradit 3/4 a na zbytek požádat o dataci.

 

Prozatím to tedy vypadá, že by první turisté na tyto rozhledny mohli vyrazit nejdříve v roce 2018. Tak jen doufejme, že se tak opravdu stane, a vzniknou další místa, odkud je možné pozorovat naši krásnou zem.

 

Ohodnoťte tento příspěvek