Tipy na výlety

Naučný literární výlet do NPP Babiččina údolí

Naučný literární výlet do NPP Babiččina údolí
Staré Bělidlo
Staré Bělidlo
B. Němcová před kostelem
B. Němcová před kostelem

Povídku Babička od Boženy Němcové četl na základní či střední škole skoro každý, minimálně o ní všichni slyšeli, jaký je to literární skvost. Ovšem co se týče prostředí, neodmyslitelně k Babičce patří Staré Bělidlo, Mlýn, zámek, splav atd. Všechna tato místa jsou reálná, nachází se v Královéhradeckém kraji, v národní přírodní památce Babiččino údolí,kam nás zavede dnešní tip na výlet po ČR…

Výlet začínáme v obci Česká Skalice (okres Náchod), kam se jde pohodlně dostat přímými autobusy z Náchoda či Nového Města nad Metují. Česká Skalice je místem, kde Božena Němcová vychodila školu a ve zdejším kostele měla svatbu. Na její počest před tímto kostelem je její socha. Vpravo od kostela je možné navštívit Muzeum Boženy Němcové (které skýtá cca hodinovou prohlídku s mnohými překlady Babičky, osobními předměty B. Němcové, její korespondenci, obrazy její rodiny atd., vstupné 50 Kč dospělí/30 Kč děti, viz http://www.muzeumbn.cz/) a taktéž Textilní muzeum.

Od náměstí v České Skalici se vydáme po červené turistické značce do Babiččina údolí, po kterém jde naučná stezka. Cestou je možné navštívit kulturní památku Zámek Ratibořice (vstupné dle okruhů, viz bližší info http://www.zamek-ratiborice.cz/ ), poté se už ocitneme v Babiččině údolí u Babiččina sousoší (babička a 4 děti, které jsou symbolem celého údolí, zato nejde příliš vyfotit!). V Panském hostinci je možné se stylově občerstvit staročeskou kuchyní, naučná stezka nás povede dál k samotnému Starému Bělidlo, kde je volný vstup se stálou expozicí, poté se cesta stáčí ke splavu, ve kterém se utopila šílená Viktorka i její dítě. Ač není tato postava nijak doložená, kouzlo tohoto místa zapůsobilo v knize natolik, že je pod splavem vystavěn a udržován neoznačený hrob.
Viktorčin splav
Viktorčin splav

Následně je možné udělat si zacházku na Rýzmburk a k Červenému mostu. Po turistické cestě pokračujeme méně známou částí Babiččina údolí k Statinskému mlýnu, po Boušínově lávce přejdeme řeku Úpu a po modré turistické značce dojdeme do Červeného Kostelce, odkud nás opět čeká dopravní spojení – vlakem do České Skalice anebo dál do Nového Města nad Metují.

Tato popsaná cesta je cca 15 km, což s různými návštěvami muzea a zámku zabere opravdu celý den. Krajina je tam kouzelná, atmosféra místa má také jistou váhu.

Závěrem bych dodala, že tento kraj pro svou specifičnost je krajem „razítek“, na tomto 15kilometrovém výletě jich můžete nasbírat okolo 8 různých, takže notýsek s sebou! Přeji krásný (nejen podzimní) výlet po Babiččině údolí! :-)

Ohodnoťte tento příspěvek