Tipy na výlety

Literárním krajem Aloise Jiráska

Literárním krajem Aloise Jiráska
říčka Metuje
říčka Metuje
Jiráskova chata
Jiráskova chata

Dle různých autorů a různých publikací se výrazně rozcházejí názory na to, kde přesně se Jiráskův kraj nachází a proč by ta či ona část ČR měla být Jiráskovým krajem (s ohledem na jeho rozsáhlou literární činnost a osobní působení). Nechme však tyto diskuze, obecně je za Jiráskův kraj považováno Náchodsko (ostatně to dotvrzuje kniha Náchod Podolím, dle kroniky U nás) v Královéhradeckém kraji, takže se vyjdeme na celodenní výlet právě tam…

Výlet začíná na náměstí v Novém Městě nad Metují. Odtud po červené turistické značce vyrazíme údolím řeky Metuje až k obci Peklo (zde se odehrávala také Jiráskova realistická povídka Peklo), kde je možnost občerstvení v některém z místních kiosků. Dále pokračujeme po červené přes obec Jizbice až na vrchol kopce Dobrošov k Jiráskově chatě, která slouží jako turistická hospoda a ubytovna, ale najdeme zde také vyhlídkovou věž/rozhlednu Dobrošov s výhledem na celý Královéhradecký kraj a Orlické hory, vstupné 20 Kč pro dospělé. (viz http://www.jiraskovachata.cz/ )

Pevnost Dobrošov
Pevnost Dobrošov

Následuje cesta do samotného města Náchodu, která bezesporu potěší všechny nadšence vojenské historie. Cestu totiž lemuje dělostřelecká tvrz Dobrošov, což je souhrnné označení pro pěchotní sruby a testovací střelecké bunkry. Objektů je tu několik (některé slouží i jako vyhlídková místa), lze je projít po 2 naučných stezkách (od srubu Zelený, značeno jako NS Pevnost Dobrošov):

Mapa pevnosti Dobrošov
Mapa pevnosti Dobrošov

Trasa č.1 vede přes sruby Polsko, Hrobka, Jirásek, Jeřáb a končí na Jiráskově chatě. Je na ní umístěno 10 velkoplošných informačních tabulí. Tato trasa je vhodná pro turisty, kteří se hodlají vrátit k parkovišti, zastávce ČSAD, nebo k prohlídce pevnosti, např. po polední pauze.

Trasa č.2  vede přes sruby Polsko, Hrobka, Lom, Březinka a končí v Bělovsi u Náchoda. Obsahuje 9 popisných tabulí a je vhodná pro turisty, kteří směřují do Náchoda, např. k vlaku, busu, nebo do autokempu.

Je zde také možnost prohlídky s průvodcem, což vyjde dospělého na 80 Kč. Bližší info k pevnosti k přečtení zde: http://pevnost-dobrosov.kvalitne.cz/

Pevnost Dobrošov - Březinka
Pevnost Dobrošov – Březinka

Většinou po projití části srubů se dostaneme po zelené či modré značce do Lázní Běloves, kde si můžeme vystát frontu na místní vyhlášenou kyselku Ida, která je volně přístupná v altánku u řeky, cesta k ní je velmi zřetelně značená. Odtud již podél silnice pokračujeme do Náchodu, kde za zmínku stojí jistě historické náměstí a renesanční zámek Náchod (vstupné dle okruhů, viz bližší info na webu http://www.zamek-nachod.cz/ ).

Náchod - náměstí
Náchod – náměstí

Trasa z Nového Města nad Metují do Náchodu vychází okolo 15 km + NS Pevnost Dobrošov. Cesta nabízí mnohé výhledy od Krkonoš po Orlické hory, od Kunětické Hory do Hradce Králové atd.

Tak ať se vám v Jiráskově kraji líbí!

Ohodnoťte tento příspěvek