Tipy na výlety

Rozhledna Ostrá horka nedaleko Brna

Rozhledna Ostrá horka nedaleko Brna

Na plochém zalesněném návrší jižně od Soběšic se na severním okraji Brna vypíná pěkná  rozhledna. Jde o rozhlednu zvanou Ostrá horka, která na pomezí Drahanské a Bobravské vrchoviny stojí již 10 let. A i když není na příliš vysokém kopci (vrchol je ve 405 metrech nad mořem), skýtá krásné rozhledy do okolí.

vyhlídková plošina na rozhledně
vyhlídková plošina na rozhledně

Co odtud můžete vidět?  

Za krásného počasí se vám z vrcholu otvírá, krásný výhled na velkou část Drahanské a Bobravské vrchoviny, Boskovickou brázdu, Hornosvrateckou vrchovinu i Pálavu. Vidět je odtud i Děvín. Kromě toho je z rozhledny vidět i další nedaleká rozhledna zvaná Babí lom a pak ještě i další objekty a samozřejmě Brno. Co byste možná nečekali, ale je to skutečné možné, že odtud za dobrého počasí můžete spatřit dokonce i rakouské Alpy s horou Schneeberg. Pokud tedy budete poblíž, rozhodně byste si návštěvu této rozhledny neměli nechat ujít.

O rozhledně na Stromu

Výstavba rozhledny byla započata v roce 2005, kdy zde vznikla její betonová základna o velikosti 4,8 x 4,8 metru. Kovová konstrukce pak byla smontována v zimě roku 2007. Veřejnosti byla Ostrá horka zpřístupněna v květnu roku 2008. Rozhledna na Stromu (tak se jmenuje kopec, na němž je rozhledna postavena) je 19 metrů vysoká, přičemž její kulatý otevřený ochoz stavaři umístili do šestnácti metrové výše. Na vyhlídkovou plošinu se dostanete po vyšlapání 90 schodů, jež jsou přerušeny jednou plošinou. Schodiště se vine okolo centrálního nosného pilíře. Pozor, výstup na rozhlednu za špatného počasí není možno doporučit.

panoramatický pohled z rozhledny Ostrá horka
panoramatický pohled z rozhledny Ostrá horka

Jak se k rozhledně dostanete?

    • Nejlepší cesta na Ostrou horku vede po hlavní silnici z brněnského sídliště Lesná. Na okraji obce u autobusové zastávky U vodárny je nutno odbočit doleva, odkud se po žluté turistické značce vydejte do kopce. Jde o 400 metrů dlouhou, ale mírnou trasu, která vede mezi zahrádkami až na samotný vrchol. V poslední části počítejte s tím, že budete muset překonat krátké, ale příkré stoupání. Z vrcholu Stromu pak stezka pokračuje dál do Soběšovic.
    • Další možností, jak se dostat k této rozhledně, je autobus městské dopravy číslo 43. Vystoupit je nutné na zastávce Dohnalova. I odtud se na vrchol dostanete po žluté.

  • Z opačné strany se sem dostanete ze zastávky (Panská lícha) autobusu číslo 57.

Trasa k rozhledně není příliš náročná. Určena je především pro rodiny s chodícími dětmi. Musíme však upozornit, že tato stezka je takřka nesjízdná pro kola a pro kočárek to rozhodně není.

rozhledna Ostrá horka

Zajímavosti

Na vrcholu kopce se nachází první triginometrický bod na zemí dnešní České republiky. Byl tu vybudován již v roce 1759 jako nejsevernější bod tzv. vídeňského poledníku.

Ohodnoťte tento příspěvek