Tipy na výlety

Rozhledna Císařský kámen

Rozhledna Císařský kámen
Rozhledna Císařský kámen v Jizerských horách
Rozhledna Císařský kámen v Jizerských horách

Rozhledna Císařský kámen je jedna z těch novějších, které můžete v Jizerských horách navštívit. Rozhledna, která byla otevřena na podzim 2009,  nese jméno po vrcholku (637 m n. m.), na kterém je postavena.

panorama s ještědským hřbetem
panorama s ještědským hřbetem
pohled na Jablonec nad Nisou
pohled na Jablonec nad Nisou

Rozhledna Císařský kámen je vysoká 20 metrů (vyhlídková plošina je ve výšce necelých 19 metrů) a jedná se o dřevěnou konstrukci, která je spojena ocelovými táhly. Pro téměř ničím nerušený výhled je třeba vystoupat 97 schodů, poté se již můžete kochat pohledem na ještědský hřbet, Liberec či Trosky v Českém ráji. Krom toho můžete spatřit i Nisanku, Černou Studnici a mnohé další rozhledny v Jizerských horách. Orientaci vám usnadní tabulky umístěné na vyhlídkové plošině.

Rozhledna na Císařském kameni je otevřena celoročně a je volně přístupná, takže se nemusíte vázat na otevírací dobu a výlet si naplánujete přesně dle Vašich časových možností. K rozhledně vede zelená turistická značka z obce Milíře, kde můžete nechat zaparkované auto. Pokud preferujete vlakovou dopravu, tak můžete vystoupit na stanici Jeřmanice, odkud to je k rozhledně Císařský kámen asi 2 km.

detail konstrukce
detail konstrukce

Pokud se zajímáte o historii, tak vás jistě zaujme, že Císařský kámen nese své jméno teprve od roku 1779, kdy jej navštívil Císař Josef II. Na připomínku jeho návštěvy je zde i velký žulový kámen s pamětní deskou. Dříve se vrchol nazýval Špičák (některé prameny též uvádějí Uhlířských vrch).

Ohodnoťte tento příspěvek