Tipy na výlety

Rozhledna Královka

Rozhledna Královka
Rozhledna Královka v Jizerských horách
Rozhledna Královka v Jizerských horách

Kamenná rozhledna Královka na vrcholu Nekras (859 m n. m.) byla veřejnosti zpřístupněna již v roce 1907. Již před tím zde však stála dřevěná rozhledna, která však musela být z důvodu poškození silným větrem stržena. V roce 1934 byla k současné rozhledně přistavěna i horská chata, která je od poloviny roku 2013 postupně rekonstruována.

panoramatický pohled z Královky
panoramatický pohled z Královky
pohled východním směrem
pohled východním směrem

Rozhledna Královka je vysoká 23,5 metrů a na vyhlídkový ochoz ve výšce 20,5 metrů se dostanete po vystoupání 102 schodů. Královka nabízí krásný výhled na hřebeny Jizerských hor, Krkonoš a Český ráj. Z rozhledny můžete dohlédnout i na území Polska a Německa.

Přestože je horská chata kvůli rekonstrukci částečně uzavřena, tak rozhledna je otevřena celoročně od 9:00 do 16:00. Vstupné pro dospělou osobu je 20 Kč (jako vstupenku dostanete pohled s razítkem). Lístky jsou prodávány u rozhledny Královka v malém bistru, kde se můžete i občerstvit.

 

detail schodiště
detail schodiště

Nejsnazší přístup (s nejmenším převýšením) k rozhledně je po asfaltové silničce od Hrabětic. Zde můžete nechat zaparkované auto (placené parkoviště) a dále pokračovat zhruba 2 kilometry pěšky. Případně můžete zvolit jako svůj výchozí bod Bedřichov, ze kterého to je po žluté značce asi 1 kilometr do kopce.

Ohodnoťte tento příspěvek