Tipy na výlety

Rozhledna „Maják Járy Cimrmana“ v Příchovicích

Rozhledna „Maják Járy Cimrmana“ v Příchovicích

Rozhledna Maják Járy Cimrmana

Muzeum Járy Cimrmana
Muzeum Járy Cimrmana

Rozhledna nazvaná „Maják Járy Cimrmana“, která leží na kraji obce Příchovice, je jedna z posledních, která byla v Jizerských horách postavena. Pro veřejnost byla otevřena zhruba v polovině července 2013, a svým vzhledem opravdu maják připomíná. Rozhledna u Příchovic je postavena z borového dřeva a citlivě zasazena do okolní krajiny.

 
pohled jižním směrem
pohled jižním směrem

Výška rozhledny je bezmála 24 metrů, přičemž vyhlídková plošina (na kterou vás zavede 105 schodů) je 17 metrů nad úrovní okolního terénu. Součástí rozhledny je i muzeum Járy Cimrmana, ve kterém je k vidění spoustu předmětů které používal, či dokonce sám vymyslel. Jára byl opravdu koumák a nad některými předměty uznáte že předběhl svou dobu o mnoho let :)

 
panoramatický pohled severním směrem
panoramatický pohled severním směrem
detail konstrukce
detail konstrukce

Vstupné je společné pro muzeum i rozhlednu a dospělá osoba zaplatí 45 Kč (děti 25 Kč a senioři 35 Kč). Otevřeno je každý den od 10:00 do 17:00. Z Majáku Járy Cimrmana je krásný pohled velkou část Železnobrodska a Semilska. Dále vás jistě okouzlí malebný pohled na vesničku Příchovice s kostelem, kterou máte jako na dlani. Asi dva kilometry severovýchodním směrem je možné spatřit rozhlednu Štěpánka, která je nejstarší rozhlednou Jizerských hor.

K rozhledně u Příchovic se dá pohodlně dojet autem. pokud si ale chcete udělat menší výlet, doporučujeme návštěvu Majáku Járy Cimrmana spojit s již zmíněnou rozhlednou Štěpánka (cca 2 km), či s rozhlednou na Tanvaldském Špičáku (cca 8 km).

Ohodnoťte tento příspěvek