Tipy na výlety

Rozhledna Kotel u Rokycan

Rozhledna Kotel u Rokycan
Rozhledna Kotel nedaleko města Rokycany
Rozhledna Kotel nedaleko města Rokycany
spodní část rozhledny na Kotli
spodní část rozhledny na Kotli

Rozhlednu Kotel, která byla zpřístupněna teprve v květnu 2014, by jste našli zhruba 3 km jižně od Rokycan. Přímo od vlakového nádraží vás k ní zavede modrá turistická značka. Cesta nejprve vede klidnými uličkami města, poté míjí kasárna a v lese začíná stoupat. Nejprve mírně, ale později je stoupání prudší.

Rozhledna leží na stejnojmenném kopci Kotel (575 m n. m.), podle kterého dostala své jméno. Na Kotli byla dřevěná rozhledna již od roku 1895, ale bohužel vydržela jen 14 let. Roku 1909 musela být pro svůj špatný technický stav stržena.

pohled z Kotle na Rokycany
pohled z Kotle na Rokycany
vyhlídková plošina
vyhlídková plošina

Současná rozhledna má ocelovou konstrukci s celkovou výškou 28 metrů, přičemž vyhlídková plošina je ve výšce 25 metrů (při pohledu do krajiny, tak bude ve výšce 600 m n. m). Rozhledna na Kotli má poměrně jedinečný vzhled, jehož autorkou je Eva Králová. Hlavní konstrukci tvoří čtyři stožáry zajímavého tvaru, uprostřed je poté točité schodiště.

 
tabule s popisky
tabule s popisky

Z vyhlídkové plošiny můžete spatřit například hrad Radyně, Plzeň, či Rokycany (ty máte opravu jako na dlani). Dále je krásný výhled na Brdy a při dobré viditelnosti není problém zahlédnout šumavské či krušnohorské vrcholky. Orientaci usnadňují panoramatické fotky s popisem. Rozhledna Kotel disponuje i druhou vyhlídkovou plošinou, která je ve výšce zhruba 10 metrů nad terénem (výhled z této plošiny částečně cloní stromy, ale i tak je možné zahlédnou mnoho pěkných míst).

rozhledna Kotel - panoramatická fotka západním směrem
rozhledna Kotel – panoramatická fotka západním směrem
rozhledna na Kotli
rozhledna na Kotli

Rozhledna je otevřena celoročně a vstup na ni je zdarma. U rozhledny pro návštěvníky stůl s lavičkami a stojan na kola. Pokud by jste jeli automobil, tak můžete zaparkovat na parkovišti u silnice mezi Rokycany a obcí Veselá.

Ohodnoťte tento příspěvek