Tipy na výlety

Rozhledna Romanka (Hrubý Jeseník)

Rozhledna Romanka (Hrubý Jeseník)
rozhledna Romanka u Hrubého Jeseníku
rozhledna Romanka u Hrubého Jeseníku

Kdo by podle názvu očekával, že rozhlednu Romanka nalezne na moravskoslezském pomezí, tak jej bohužel zklamu. Rozhledna Romanka leží asi 10 kilometrů severně od okresního města Nymburk u malé obce s názvem Hrubý Jeseník.

pohled severním směrem
pohled severním směrem
detail dřevěného opláštění
detail dřevěného opláštění

Výstavba rozhledny, která je součástí telekomunikačního vysílače, probíhala v roce 2002. Svého oficiálního otevření se rozhledna Romanka dočkala 28. března 2003. Celková výška rozhledny je 50 metrů, přičemž nejvyšší vyhlídková plošina, na kterou se dostanete po zdolání 114 schodů, je ve výšce bezmála 26 metrů.

Pata rozhledny u Hrubého Jeseníku je umístěna na výškové kótě 205 m n. m. a díky okolní rovinaté krajině můžete dohlédnout opravdu daleko. Spatřit lze například město Jičín na severovýchodě či Žižkovský vysílač na jihozápadě. Dobře patrná je rozhledna na Vrátenské hoře. Při dobré viditelnosti není problém spatřit i nejvyšší horu ČR či vysílač na Ještědu.

pohled jižním směrem
pohled jižním směrem

Konstrukce rozhledny, která se skládá ze zemního valu, kamenných gabionů a dřevěného opláštění byla oceněna architektonickou cenou Grand prix.  Rozhledna Romanka u obce Hrubý Jeseník je otevřena jen od začátku dubna do konce října a to následovně:

vstupenka na rozhlednu
vstupenka na rozhlednu

duben, květen, červen, září, říjen

So, Ne, svátky 10:00 – 17:00 (přestávka 13:00 – 14:00)

červenec, srpen

denně  10:00 – 17:00 (přestávka 13:00 – 14:00)

Na číslo 325 588 365 je možné domluvit i individuální otevírací dobu. Vstupné na rozhlednu je 20 Kč (děti 10 Kč) a jako vstupenku dostanete pohled s vyobrazením toho co vše lze z rozhledny spatřit.

vyhlídková plošina
vyhlídková plošina

K rozhledně Romanka se dá pohodlně dojet autem po asfaltové polní cestě z obce Hrubý Jeseník, případně můžete využít vlakového spojení do obce Oskořínek a poté pokračovat po polních cestách asi 1,5 km severním směrem až k rozhledně.

Ohodnoťte tento příspěvek