Tipy na výlety

Rozhledna Vysoký vrch

Rozhledna Vysoký vrch
rozhledna Vysoký vrch
rozhledna Vysoký vrch

Tak trochu stranou turistického zájmu leží pěkná dřevěná rozhledna Vysoký vrch, která leží nedaleko obce Malé Kyšice na Kladensku. Jedná se o jednoduchou konstrukci  z dřevěných trámů, které jsou spojeny do tvaru čtyřbokého jehlanu. Rozhledna je vysoká zhruba 10 metrů a na její plošinu ve výšce zhruba 6 metrů se dostanete po pevném žebříku, který má 17 stupňů.

panoramatický pohled východním směrem
panoramatický pohled východním směrem
směrová růžice na rozhledně
směrová růžice na rozhledně

Rozhledna Vysoký vrch, jak jsme již zmínili v úvodu, je tak trochu utajena :). Nevedou k ní žádné značené turistické trasy, ani žádné jiné značení, které by výletníkům usnadnilo její objevení. Takže pokud nejste místní a na rozhlednu se vydáváte poprvé a nejste vybaveni GPS přístrojem s přesnou polohou rozhledny, můžete trochu bloudit. Nám bloudění trvalo asi 30 minut.

 
Rozhledna na Vysokém vrchu
Rozhledna na Vysokém vrchu

Nejsnazší je zaparkovat na tomto místě (pozor, asi 100 metrů dál směrem k osadě Poteplí je další malé parkoviště, ale zaparkujte raději na prvním zmíněném). Pokračujte po lesní cestě západním směrem asi 500 metrů, poté se od cesty odděluje poměrně výrazná cesta, která stoupá severozápadním směrem. Vydejte se po ni. To že jdete správně poznáte podle stoupání :)

Samotná stavba rozhledny trvala jen jeden den (8. září 2007) a oficiálního otevření se rozhledna na Vysokém vrchu dočkala týden poté, tedy 15. září 2007. Avšak v místech dřevěné konstrukce stály rozhledny již v minulosti. Od 60. let 20. století to byla dřevěná triangulační věž, a od roku rozhledna (vzhledově podobná té současné), která se objevila i ve filmu Báječná léta pod psa.

panoramatický pohled severním směrem
panoramatický pohled severním směrem

Rozhlednu na Vysokém vrchu u Malé Kyšice  můžete navštívit po celý rok zcela zdarma. Odměnou za „nalezení“ rozhledny Vám bude nádherný kruhový výhled na malebnou krajinu Křivoklátska, Rakovnicka a Kladenska. Můžete spatřit i nedalekou rozhlednu Lhotka u Berouna, a za dobrého počasí také vrcholky Českého středohoří.

Ohodnoťte tento příspěvek