Tipy na výlety

Rozhledna na Anenském vrchu

Rozhledna na Anenském vrchu

Rozhledna na Anenském vrchu patří ke znovu obnoveným rozhlednám. Naposledy zde rozhledna stála spolu i s kaplí v roce 1937. V tento rok byla původní rozhledna z roku 1760 rozebrána a přenesena nad osadu Hadinec. Nebyla však nahrazena. Na vrcholu tak zůstaly jen dva pěchotní sruby československého opevnění R-S 84 (zvaný Arnošt) a R-S 85 (Anna). Nové rozhledny se Anenský vrch dočkal až v roce 2010.

rozhledna na Anenském vrchu
rozhledna na Anenském vrchu

Jde o zcela jedinečnou rozhlednu v celých Orlických horách. Říká se jí Anna, podle vrchu na kterém stojí. Svatá Anna je ostatně také patronkou Orlických hor. Je to jediná rozhledna na hřebeni táhnoucím se podél česko-polských hranic a skýtá ty nejlepší výhledy na Orlické hory.

O Rozhledně na Anenském vrchu

Rozhledna na Anenském vrchu byla vystavěna v nadmořské výšce 911 metrů. Nachází se přímo na dálkové červeně značené turistické stezce, známou jako trasa Aloise Jiráska. Dřevěná rozhledna s kovovými prvky (schodiště a zábradlí) je 17 metrů vysoká a na její vrchol vede 65 schodů. Vyhlídková plošina je umístěna ve výšce 12 metrů, ke které vede kovové točité schodiště vinoucí se kolem nosného ocelového pilíře. Vyhlídková plošina je vyrobena z dubu z Orlických hor. Dřevěné výplně zábradlí je pak z borovice a sloupy jsou z modřínu. Rozhledna byla v roce 2010 postavena dle projektu architekta Olšiny.

panoramatický pohled z rohledny západním směrem
panoramatický pohled z rohledny západním směrem

Co odtud uvidíte?

Z rozhledny jsou krásné výhledy na Suchý vrch, Králický Sněžník, polské Bystřické hory, Orlické hory a podhůří Orlických hor, Broumovsko, Rychnovsko i Žamberecko. Za dobrého počasí je odtud možné dohlédnout dokonce Krkonoše nebo Sněžku.

Jak se sem dostanete?

Rozhledna na Anenském vrchu se nachází zhruba 7 kilometrů severovýchodně od Rokytnice v Orlických horách, v okrese Rychnov nad Kněžnou. K rozhledně se dostanete několika způsoby. Tou nejsnazší cestou je ta jdoucí po červené ze sedla Mezivrší, kterým prochází neudržovaná silnička, která spojuje Orlické Záhoří s Říčkami v Orlických horách. Mezivrší je ostatně i autobusová zastávka, takže trasa je vhodná i pro ty, co nemají automobil. Trasa ze sedla na rozhlednu je dlouhá 2,5 kilometru a vede okolo pásu prvorepublikových opevnění spolu s pěchotním srubem průsek. Dalšími vhodnými výchozími body vedoucími na Anenský vrch jsou Říčky, odkud na Anenský vrch vede modrá turistická trasa, Horní Rokytnice z níž vede zelená turistická značka a z pevnosti Hanička.

pohled z rozhledny jižním směrem
pohled z rozhledny jižním směrem

Otevírací doba

Rozhledna je po celý rok volně přístupná.

Naše tipy

Výlet na Anenský vrch můžete spojit s návštěvou bunkrů Anna a Arnošta nebo pevnosti zvané Hanička, která se široké veřejnosti otvírá každý rok prvního května a otevřena je vždy až do konce října. Nedaleko vrchu se nachází i oblíbený lyžařský areál Říčky.

vyhlídková plošina ve výšce 12 metrů
vyhlídková plošina ve výšce 12 metrů
Ohodnoťte tento příspěvek