Tipy na výlety

Rozhledna Skalka u Vyžlovky

Rozhledna Skalka u Vyžlovky
Rozhledna Skalka u Vyžlovky
Rozhledna Skalka u Vyžlovky

Výstavbu rohledny Skalka, která se nachází na severním okraji obce Vyžlovka v okrese Praha-východ, iniciovali manželé Holíkovi, kteří v roce 2008 od obce odkoupili pozemek pro rozhlednu i přidruženou naučnou stezku. Stavba rozhledny byla zahájena, za pomoci soukromých i veřejných finančních prostředků, 1 června 2011. Přestože, dokončena byla již na podzim téhož roku, tak kolaudace proběhla až v jarních měsícíh roku následujícího. Oficiální otevření se tak rozhledna Skalka u Vyžlovky dočkala „až“ v dubnu 2012.

pohled severozápadním směrem
pohled severozápadním směrem
vyhlídková plošina
vyhlídková plošina

Jedná se o rozhlednu s dřevěnou konstrukcí, která je vysoká 25 metrů a má dvě vyhlídkové plošiny. Na nevyjšší plošinu ve výšce 21 metrů nad okolním terénem se dostanete po zdolání celkem 105 schodů. Rozhledna Skalka je umístěna v nadmořské výšce 435 metrů a za dobré viditelnosti můžete spatřit například Říp, Bezděz, Orlické hory a dokonce i Sněžku. Krom toho máte jako na dlani i krajinu kolem obce Vyžlovka, Mukařov a Louňovice.

detail konstrukce
detail konstrukce

Jelikož obec Vyžlovka leží na hlavní silnici spojující Prahu a Kutnou Horu, tak se k rozhledně Skalka dostanete pohodlně nejen vlastním automobilem, ale i příměstskými autobusy od stanice metra Háje. Rozhledna je přístupná od pátku do neděle v čase 9:00 až 17:30. (avšak není problém se na telefonu 311 249 318, 737 646 397  domluvit i na jiném dnu či čase). Vstup na rozhlednu je zdarma :)  Kolem rozhledny vede zelená turistická značka, po níž se můžete vydat dále do Jevan a udělat si procházku přes Voděradské bučiny.

pohled jihovýchodním směrem
pohled jihovýchodním směrem
Ohodnoťte tento příspěvek