Tipy na výlety

Zřícenina hradu Trosky

Zřícenina hradu Trosky

zřícenina hradu Trosky

Asi nic není pro Český ráj typické tak jako zřícenina hradu Trosky, která leží zhruba uprostřed této chráněné krajinné oblasti. Vždyť dvě skalní věže, na kterých byl hrad Trosky vystavěn, je možné spatřit například z Ještědu či Sněžky.

pohled na vrchol Baba
pohled na vrchol Baba

Historie hradu sahá do konce 14. století, kdy Čeňek z Vartenberka nechal mezi čedičovými homolemi vystavět vnitřní hrad. Na homolích (nesoucích názvy Panna a Baba) pak byly vystavěny věže sloužící zejména při obraně hradu. Strategická poloha hradu byla prověřena v roce 1424, kdy jej bezúspěšně obléhali husitská vojska. Bezmála 100 let po založení, přešel hrad pod Jana Zajíce z Hazmburka, kterému v té době patřil i hrad Kost. Toto však v podstatě pro Trosky znamenalo konec jejich existence. Hrad poté byl již jen střediskem hospodářské správy a několikrát změnil majitele.

pohled na Pannu
pohled na Pannu

V roce 1928 přešel do majetku Klubu českých turistů. V roce 2000 byla na konci nedokončeného schodiště (z doby Aloise Lexa von Aehrenthal) pod vrchem Panna vybudována vyhlídka, ze které je pěkný pohled na hradní areál i protilehlou věž Baba. Zároveň byl opraven a částečně nově postaven přístup na vyhlídkovou plošinu na věži Baba, ze které je nádherný kruhový výhled nejen na Český Ráj, ale i České středohoří, Jizerky a Krkonoše.

pohled do krajiny Českého ráje
pohled do krajiny Českého ráje

Zřícenina hradu Trosky je otevřena následovně:

  • duben a říjen – So, Ne, svátky:   9:00 až 16:00
  • květen a červen – denně kromě pondělí:   9:00 až 17:30
  • červenec a srpen – denně (i v pondělí):   9:00 až 17:30
  • září – denně kromě pondělí:   9:00 až 16:00

Plné vstupné je 70 Kč a snížené činí 40 Kč. Hrad Trosky nabízí i možnost rodinných vstupenek a slevy pro ZTP. Více informací o cenách naleznete zde.

K hradu vede spousta značených turistických tras, takže záleží jen na Vás, zdali si naplánujete delší výlet třeba až ke zřícenině Pařez či do Prachovských skal na jih od Trosek. Případně zvolíte návštěvu Hruboskalska severním směrem.

4.5/5 - (2 votes)