Tipy na výlety

Rozhledny na Krnovsku

Rozhledny na Krnovsku

Jeden můj dobrý kamarád a kolega z práce pochází z Krnova. Na jedné společné túře mi vyprávěl o svém rodišti a vzpomněl i poutní místo Cvilín s krásnou kamennou rozhlednou a svatostánkem Panny Marie Sedmibolestné. A to byl ten důvod, proč jsem si vybral k návštěvě právě tento region a následujícím článek je vlastně takovou pozvánkou k jeho návštěvě.

rozhledny na Krnovsku
rozhledny na Krnovsku

Když jsem plánoval trasu, tak rozhodl můj zájem o rozhledny a vybral jsem si trasu, která propojila hned 3 rozhledny v okolí Krnova. Start túry byl v Radimi, místní části obce Brantice. Modrá tur. značka vás přivede do obce Ježník, k bývalému plícnímu sanatoriu Ozón. Jeho budova je již léta opuštěná a pozvolna chátrá. Po červeně značené naučné stezce od sanatoria dojdete na kopec Vyhlídku a po 45 schodech můžete vystoupat na stejnojmennou dřevěnou, volně přístupnou, rozhlednu. Za dobrého počasí si z ní užijete krásné výhledy na město Krnov a vrch Cvilín.

panoramatický výhled z rozhledny Cvilín
panoramatický výhled z rozhledny Cvilín
Krnov synagoga
Krnov synagoga 

Z rozhledny se vrátíte do Ježníku a po modré značce dojdete přes Bezručův vrch do Krnova, do centra 25.tisícového města plného secesní architektury. Asi nejkrásnější stavbou v Krnově je radnice s věží. Nádherná je i židovská synagoga, která prošla celkovou opravou. Po prohlídce centra města a návštěvě infocentra vás zelená tur. značka povede kolem Střeleckého domu od architekta Leopolda Bauera (krnovského rodáka), prudkým stoupáním, po více jak 200 schodech, ke kostelu Panny Marie Sedmibolestné na Cvilíně.

K Lichtensteinové rozhledně na Cvilíně je to od kostela co by kamenem dohodil a výhledy z ní na Krnov jsou překrásné a určitě stojí za víc, než za těch 124 schodů vedoucích na výhledovou střešní plošinu. Za příznivého počasí lze vidět i na Praděd. Od rozhledny vás zelená značka přivede k penzionu Šelenburk a stejnojmenné zřícenině středověkého hradu, nazývané místními též Cvilín. Je poměrně rozlehlá a dá se celkem bezpečně prozkoumat. Z nejvyšších partií jsou i pěkné výhledy. Zelená značka vás povede dál kolem Dolního a Horního Hájnického rybníka, pozor asi 150 m za druhým rybníkem nezapomeňte z asfaltové cesty odbočili vlevo (odbočka je dost špatně označená a není problém ji minout) a po zdolání posledního prudkého stoupání se ocitnete na Stražišti, kde stojí od roku 1913 krásná kamenné rozhledna Hanse Kudlicha, rodáka z Úvalna, který byl ve svých 25 letech zvolen nejmladším poslancem říšského sněmu. V roce 1848 v Kroměříži vystoupil s požadavkem na zrušení roboty, čímž významně přispěl k jejímu zrušení za náhradu v témže roce. H.Kudlich zemřel v roce 1917 v Americe. V roce 1923 byly jeho ostatky a jeho ženy Marie-Luisy převezeny do Úvalna a uloženy v přízemí rozhledny, které zároveň slouží jako jeho mauzoleum.

výhled ze zříceniny Šelenburk
výhled ze zříceniny Šelenburk

U rozhledny je výletní restaurace Stražiště, kde v době naší návštěvy probíhalo tradiční každoroční setkání harmonikářů. Pokud vystoupáte po 103 schodech na vyhlídkový ochoz spatříte mimo jiné i rozhlednu na Cvilíně a Biskupskou kupu. Když celou tuto trasu absolvujete, tak kromě spousty turistických zážitků, budete mít i 23 km v nohách.

pohled na Krnov z Cvilínu
pohled na Krnov z Cvilínu

Pár užitečných informací:
TIC Krnov:
Po – Pá: 8:00 – 18:00
So, ne: 9:00 – 13:00
Rozhledna na Cvilíně:
V květnu a říjnu otevřena za příznivého počasí o víkendech 10 až 17 hod., od června do září denně v tutéž dobu. Vstupné 20 Kč.
Rozhledna Kudlicha :
Vstup: březen, duben, říjen: So-Ne, volné dny – 10:00-12:00, 13:00-16:00, květen, červen, září: 9:00-12:00, 13:00-17:00, červenec, srpen: Út-Ne – 9:00-12:00, 13:00-18:00
Vstupné: Dospělí: 10,- Kč, děti do 6 let: zdarma, do 15 let a důchodci: 5,- Kč

Ohodnoťte tento příspěvek