Tipy na výlety

Templářské sklepy v Čejkovicích

Templářské sklepy v Čejkovicích

Čejkovice

I když je Čejkovice malá obec na Jižní Moravě, má na svém území velmi cennou historickou památku.  Jedná se o historické vinné sklepy templářských rytířů, které pocházejí z 13. století.

Templáři v Čejkovicích

Sud v tepmlářských sklepích
Sud v tepmlářských sklepích

Zdá se to až neuvěřitelné, ale templářští rytíři skutečně přišli až do moravských Čejkovic. Řád templářských rytířů, který byl založen roku 1120, přišel do moravských Čejkovic ve třicátých letech 13. století. Není to pověra ani mýtus, ale skutečná historická pravda, protože o pobytu templářů v Čejkovicích se zachovaly i písemné zmínky. První taková písemná zmínka o jejich působení v Čejkovicích pochází z roku 1248. Řád templářských rytířů se v Čejkovicích natrvalo usadil a postavil zde mohutnou templářskou tvrz. Po výstavbě templářské tvrze pak začala i výstavba rozsáhlých vinných sklepů, které byly na svou dobu skutečně ojedinělé. Současně zde začíná i nová éra pěstování vinné révy, takže Čejkovice začínají významným způsobem těžit z prodeje lahodného vína. Na tradici pěstování dobrého a kvalitního vína navázaly i další významné rody, které vlastnily Čejkovické panství. Postupně zde vládli páni z Lipé, rod Víckovců, Jesuité i mocní Habsburkové.

Prohlídka s degustací

sklepy Čejkovice
sklepy Čejkovice

Templářské sklepy v Čejkovicích jsou v současné době přístupné široké veřejnosti. K dispozici jsou zde zajímavé prohlídky s odborným průvodcem. Zdejší sklepy nabízejí rovněž prohlídky, které jsou spojené s degustací zdejšího lahodného vína. Templářské sklepy Čejkovice totiž nadále vyrábějí své kvalitní přírodní révové víno. Ochutnat a koupit si můžete archivní, přívlastkové nebo ročníkové víno. Dále je zde široké nabídka barikových, jakostních, ledových i slámových vín.

Prohlídka s degustací stojí 100 korun. V této ceně je prohlídka sklepů s průvodcem a ochutnávka čtyř přívlastkových vín. Prohlídka bez degustace pak stojí pouze 40 korun. Prohlídka s výkladem trvá přibližně jednu hodinu. Problémem však je, že si prohlídku templářských sklepů musíte nejprve den dopředu telefonicky domluvit. Prohlídku sklepů si můžete telefonicky domluvit na tomto telefonním čísle +420 518 309 011 nebo na e-mailové adrese: info@templarske-sklepy.cz. Oficiální adresa templářských sklepů je pak: Templářské sklepy Čejkovice, vinařské družstvo
Na Bařině 945, 696 15 Čejkovice

Popis sklepů

templářské sklepy
templářské sklepy

Při prohlídce historických sklepů uvidíte především velmi staré sklepy, kde je stále uloženo přibližně 350 000 litrů vín v dubových a barikových sudech. K vidění je rovněž rozsáhlý archív zdejších lahvově zralých vín. Kromě samotné prohlídky uslyšíte i poučný výklad o dějinách templářského řádu a jeho působení na Jižní Moravě. Závěr výkladu je pak věnován současnému pěstování vinné révy v Čejkovicích. Firma Templářské sklepy Čejkovice totiž stále produkuje dobré a kvalitní víno. V roce 2013 získala firma Templářské sklepy Čejkovice na různých vinařských soutěžích celkem pět zlatých, dvanáct stříbrných a devět bronzových medailí. Mezi zajímavá a kvalitní vína zde například patří bílé víno Solaris nebo Rulandské modré či červené víno Cabernet Cortis.

Kde se Čejkovice nacházejí?

Čejkovice je malá jihomoravská obec, která má pouze 2500 obyvatel.

Ohodnoťte tento příspěvek