Tipy na výlety

Víkend v Českém ráji

Víkend v Českém ráji
Prachovské skály
Prachovské skály
Jičín
Jičín

Máte rádi pískovce, hluboké lesy, zříceniny a skalní vyhlídky? Pak se vypravte alespoň na víkend do Českého ráje, kde toto vše naleznete. Pokud chcete z této nádherné oblasti Královéhradeckého kraje vidět během dvou víkendových dnů co nejvíce, vyplatí se jej přejít od jihu k severu (případně naopak).

Ideální začátek je v pohádkovém městě Jičíně, kam se dostanete mnoha autobusy či vlaky. Hned ve městě můžete navštívit Valdickou bránu s vyhlídkovým ochozem ve výšce asi 32 m. Z centra Jičína se poté vydejte po modré turistické značce a ani ne po jednom kilometru vás cesta zavede k rozhledně Čeřovka. Tato rozhledna, zvaná též Milohlídka, nabízí pěkný, avšak omezený, výhled jen západním směrem.

rozhledna Milohlídka
rozhledna Milohlídka

Od Čeřovky pokračujte opět po modré až k rozcestí U Bílého mlýna. Zde modrou značku vyměníte asi na jeden kilometr za značku žlutou, aby jste se na ni v Kbelnici opět napojili. Cestou do Prachova, kam vás modrá značka dovede, budete míjet Rumcajsovu jeskyni a odbočku k vyhlídce Brada, na kterou se doporučuji podívat.

V Prachově máte možnost si zvolit mezi cestou Prachovskými skalami či rychlejší, ale zároveň i nudnější cestou po silnici. Přesto že se do Prachovských skal platí vstupné 60 Kč (snížené vstupné je 30 Kč), vřele doporučuji tuto přírodní rezervaci nevynechat. Máte možnost si projít několik kilometrů cest, kdy v jeden okamžik bude na pískovcových blocích s úžasným výhledem a chvíli poté se již budete procházet v hlubokém údolí pod těmito skalami.

Prachovské skály
Prachovské skály

Po opuštění Prachovských skal pokračujete po červené turistické značce až ke zřícenině Pařez, která je volně přístupná a její prohlídka zabere maximálně 30 minut. Od zříceniny i nadále pokračujte po červené přes Mladějov, za kterým jsou husté lesy, ve kterých bez obav můžete postavit stan.

Pokud se tedy rozhodnete, stejně jako my, spát v lesích za Mladějovem, čeká vás druhý den dopoledne výšlap na zříceninu hradu Trosky. Z této pravděpodobně nejznámější památky v Českém ráji je úžasný výhled do krajiny. Ale nebojte, není to poslední výhled, který vás dnes čeká.

celkový pohled na Troskya
celkový pohled na Troskya

Cesta pokračuje severozápadním směrem a stále vás provází červená turistická značka. Přejdete po hrázi mezi rybníky Vidlák a Krčák a údolím začnete velmi pozvolna stoupat k zámku Hrubá Skála. Zde se můžete rozhodnout, zdali chcete jít pod skalami (žlutá značka) nebo jít po nich (červená). Doporučuji zvolit červenou značku, ze které se Vám naskytnou opět další krásné výhledy, na oblast Hruboskalska. Ať se však rozhodnete jakkoliv. tak oběma cestami dojdete k hradu Valdštejn, kde je umístěna stálá expozice věnovaná pískovcům.

zámek Hrubá Skála
zámek Hrubá Skála

Od Valdštejnu to je již do cíle dvoudenního výletu po českém ráji – do Turnova – jen asi 4 kilometry. Ještě než však začnete klesat, tak se vám naskytne možnost, pokochat se výhledem ze skalní vyhlídky Hlavatice. Město Turnov tak budete mít takřka jako na dlani. Pak už jen stačí sejít na vlakové či autobusové nádraží v Turnově a při cestě do svého domova vzpomínat na tuto krásnou oblast České republiky.

pohled na Turnov
pohled na Turnov

Odkaz na celou trasu zde: http://www.mapy.cz/s/ck9S

Ohodnoťte tento příspěvek