Rady a tipy

Za jak dlouho ujde člověk 10 km: Naplánujte si novou túru!

Za jak dlouho ujde člověk 10 km: Naplánujte si novou túru!

Blíží se období výletů a dovolených. Právě v tuto dobu potřebujete nejvíce vědět, kolik kilometrů dokážete ujít během jediného dne nebo během určité doby. Podle toho si totiž můžete naplánovat své výlety a túry. Pravdou je, že musíte zvážit mnoho různých faktorů, abyste to mohli spočítat. Pravdou je, že vám nikdo nedá přesný čas. Každý člověk je jinak zdatný a na každém výletě se hodně liší i terén. Naštěstí vám můžeme dát alespoň obecný návod na to, jak si domu túry spočítat.

túra žena hory

Jak odhadnout rychlost chůze?

V závilsosti na terénu a fyzické zdatnosti se můžete držet Naismithova pravidla. To říká, že na každých 5 km budete potřebovat asi 1 hodinu času. A zároveň říká, že 1 hodinu času potřebujete také na každých 600 výškových metrů při výstupu. Za jak dlouho ujde člověk 10 km? Na tuto odpověď musíte zhodnotit hodně faktorů. Rychlost můžete odhadnout také podle terénu:

  • 5 km/h – rovný terén,
  • 4 km/h – horský terén, pevná cesta,
  • 3 km/h – těžký terén, chůze s dětmi.

Kolik času vám zabere ujít 10 km?

Zdatnost turisty a složitost terénu jsou největší faktory, na které musíte myslet. Z tohoto důvodu se nedá přesně říct, za jak dlouho ujde člověk 10 km. Můžete se ale podívat alespoň obecně na to, jak dlouho by vám to mohlo trvat. Hodně záleží také na tom, jestli jdete sami nebo s dětmi. Těm to bude rozhodně trvat mnohem déle, a to hlavně u menších dětí. S dětmi musíte vždy myslet na jejich síly, protože u náročného terénu vám možná 10 km ani neujdou.

túra výhled hory

Při plánování túry (hlavně na horách) musíte počítat také s delší časovou náročností. Bude tam vyšší výškové stoupání a také horší terén. Na tohle všechno musíte myslet ve chvíli, kdy se chcete vydat na cestu. Naštěstí se můžeme podívat alespoň obecně, jak dlouho vám bude trvat ujít 10 km na jednoduchém a pevném terénu, pokud jste zdatný turista.

RychlostČas
4 km/h2,5 hodiny
5 km/h2 hodiny
6 km/h1 hodina 40 minut
Ohodnoťte tento příspěvek